YAŞAM ÖYKÜSÜ

25 Şubat 2016

Noyan Özkan

imaj1

1953 yılında Zonguldak ilinde dünyaya geldi. Annesi ev hanımı, babası maden mühendisidir. Temel öğrenimini Malatya, Akçakoca/Beyveren köyü, Mihallıçık/Sazak köyü, Akçakoca/merkez ve Ankara’da yaptı. TED Ankara Koleji ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur (1977).

1978 yılında girdiği İçişleri Bakanlığı’nda 1981 yılına kadar Kütahya Maiyet Memurluğu yaptı ve Sivas/Koyulhisar, Trabzon/Yomra ve Zonguldak/Ulus Kaymakamlık görevlerinde bulundu. Askerlik döneminden sonra 1983 yılında görevinden istifa etti ve İzmir’de avukatlık mesleğine başladı. Evlidir ve bir kız çocuğu vardır.

1990 Norveç/Bergen/Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Konferansına Türkiye’deki çevre kurumlarını temsilen katıldı. Aynı yıl, Budapeşte/Viyana Sivil Toplum Örgütleri Toplantısında bulundu. 1991 yılında İsveç/Sundsvall/Dünya Sağlık Örgütü Çevre ve Sağlık Konferansına katıldı. 1993 ve 1995 yıllarında Madrit ve Barselona kentlerinde düzenlenen Akdeniz doğayı koruma örgütlerinin toplantılarında yer aldı. 1999 yılında Stuttgart/Avrupa Sivil Toplum Kurumları Çevre Forumuna ve Kıbrıs/Kykkos/Avrupa Yeşilleri toplantılarına katıldı. IUCN (Uluslararası Doğa Koruma Örgütü) ve IBA (Uluslararası Barolar Kurumu) üyesidir. Doğa Koruma Rehberi (Nar Yayınları, 1995) ve Türkiye’nin Taraf Olduğu Uluslararası Çevre Sözleşmeleri (Uğur Kalelioğlu’yla beraber, İzmir Barosu Yayınları, 2000) isimli iki kitabı vardır. Uzun süre İstanbul, Açık Radyo’da haftada bir Kent ve Çevreadlı programı hazırladı ve sundu. Milliyet gazetesinin Ege ekinde Kent ve Çevre köşesinde yazı yazdı.

41 Ankara Barosu'na

Yurt içinde özel ilgisi ve birikimi nedeniyle yüz civarında “çevre koruma”, “kent ve belediyeler”, “insan hakları ve demokrasi”, “laiklik”, “idare hukuku” konularında çağrılı olarak sayısız, panel, açık oturum, seminer, konferans ve medya toplantılarında etkin katılımcı oldu. İzmir Çevre Hareketi Avukatları Grubu’nda 8 yıl süre ile İzmir ve Türkiye ile ilgili (Bergama Siyanürlü Altın, Akkuyu Nükleer Santral, Konak Alanı Galleria, Kordonboyu, Karşıyaka Katlı Otopark, Kokarkoy, İnciraltı, Egepalas, Gökova/Yatağan Termik Santralleri) gibi gelecek kuşakları etkileyecek çevre koruma savaşımlarında yer aldı. İzmir Barosu İnsan Hakları Merkezi Daimi Çalışma Grubu’nun çalışmalarına katıldı. Baronun Kent ve Çevre, İnternet ve Bilişim, Çeteleşmeye Karşı Hukukun Üstünlüğü kurullarında çalıştı. Baro Staj Okulu’nun İdari Yargı/Kent ve Çevre bölümünde eğitim görevlisi olarak görev yaptı. Baro yayınlarından “Çevre Hakkı” ve “17 Ağustos Depremi Hukuki Tespitler” kitap/kitapçıklarının hazırlanmasına katkıda bulundu. Noyan Özkan’ı 2013 yılında kaybettik.

noyanozkanwpadmin